Vlastnictví zahrady nebo orné půdy je velkým přínosem. Zde se dozvíte, jak hospodárně množit olivovníky.
Řez olivovníku
Město je krásné, moře je krásné, ale také zabořit ruce do země a cítit kontakt s přírodou přináší nepopsatelné emoce. Samozřejmě, jak říkali latiníci, „de gustibus non disputandum est“, tedy „o chuti se nelze přít“. A proto si své koníčky vybíráme podle toho, co nám dělá dobře. Jsou lidé, kteří rádi tráví čas procházkami městskými uličkami, a ti, kteří se neobejdou bez moře, i když se na něj jen dívají. A pak jsou tu ti, kteří by naopak trávili hodiny a hodiny v přírodě a věnovali se zahradnickému umění.
Květiny, rostliny a stromy vlastně nemají pro ty, kteří jsou jejich vášnivými milovníky, žádné tajemství. Péče o vlastní zahrádku nejen regeneruje mysl a tělo, ale je také skvělým způsobem, jak trávit volný čas a věnovat se pěstování toho, z čeho se časem můžeme těšit se svými blízkými. Mnoho lidí, kteří mají doma – nebo v jeho blízkosti – velký volný prostor, často vysazuje jeden nebo více olivovníků. A to, jak všichni víte, zaručuje produkci vynikajícího oleje.
V některých případech se může vyskytnout potřeba nebo touha zvýšit počet olivovníků v zahradě. Ale aby bylo možné koupit novou rostlinu, je třeba v závislosti na její velikosti a stáří vynaložit určité finanční prostředky, což si zejména v dnešní době nemůže dovolit každý. V těchto případech však existuje metoda bez nákladů, která nám umožní dát život novým olivovníkům zcela nezávisle.
ROZMNOŽOVÁNÍ OLIVOVNÍKU: JAK NA TO BEZ UTRÁCENÍ PENĚZ
Ne, to není vtip: skutečně je možné získat nové olivovníky, aniž bychom nutně museli kupovat novou rostlinu. K tomu však potřebujete již vlastnit olivovník, a to pokud možno takový, který je krásný a silný.
Jak rozmnožit olivovník
Nejprve tedy začneme tím, že si z našeho olivovníku uřízneme větev, ale ne jen tak ledajakou. Vybraná větev totiž musí být starší než jeden rok. Pak ji zpočátku stačí nechat asi dvanáct hodin namočenou.
Po uplynutí potřebné doby budeme potřebovat truhlík, abychom do něj položili směs zeminy, rašeliny a vyzrálého hnoje. Jakmile máme připravený základ, můžeme větev, kterou jsme předtím nechali namočenou uvnitř bedny, přesadit a nezapomenout ji každý den zalévat po dobu nejméně dvou měsíců. Tímto způsobem se vytvoří nové kořeny a v té chvíli můžeme naši malou olivovník přenést do země.
Vlastnosti a výhody používání oleje
Italská kuchyně je jednou z nejlepších, nejchutnějších a nejoceňovanějších na světě, a za to je třeba poděkovat také vysoké kvalitě surovin, které k vaření používáme. Mít možnost pěstovat je vlastníma rukama představuje velkou přidanou hodnotu, a to dobře vědí ti, kteří mají to štěstí, že mají olivovníky a vyrábějí si vlastní olej.
Výhody oleje
„Zelené zlato“, jak se mu často říká, je nejen dokonalé pro dochucení našich pokrmů, ale také nepostradatelné pro náš organismus. Obsahuje vysokou dávku vitaminů, snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi a pečuje o náš kardiovaskulární systém. Olej má také skvělé hydratační vlastnosti, které vyživují a dodávají naší pokožce a vlasům lesklejší a zdravější vzhled.